12 років тому під Смоленськом загинула польська політична еліта

10 квітня 2010 року під Смоленськом розбився польський президентський літак ТУ-154. На його борту перебували 96 людей, серед яких і президент Лех Качинський та вся політична верхівка Польщі. Всі вони загинули.

Сьогодні Польща наблизилася до кульмінації розслідування катастрофи. Спомин про трагедію 12-річної давнини підіймає на поверхню очевидну теорію про причетність російської влади до авіакатастрофи. 

Голова підкомітету з повторного розгляду авіакатастрофи під Смоленськом Антоні Мацеревич заявив в ефірі Polskie Radio 24, що після публікації звіту про причини катастрофи, «відбудуться принципові зміни в Польщі» в наближенні до Росії. Як повідомляє TVP INFO, у звіті чітко зазначено, що причиною став акт незаконного втручання, який полягав у знищенні літака вибухом.

Оголошення очікуваних висновків розтягнулося на 12 років, адже Росія відмовлялася надати Польщі всі уламки літака та провести незалежне розслідування. Щоправда, воно було загальмоване і польською стороною, зокрема Громадянською платформою, яка прийшла до влади після загибелі Леха Качинського.

Викриття правди про катастрофу є не лише російсько-польським протистоянням, але також  внутрішнім польським. Річ у тім, що дві основні партії (ПіС і ГП) ще з 2000-х років представляли протилежні позиції щодо польсько-російських стосунків. У період найбільшої потреби негайного і прозорого розслідування нова польська влада (з лідерством Громадянської платформи) не зробила необхідних дій, ба більше, буквально саботувала розслідування, віддавши ініціативу в руки москви.

Попри трагедію 10 квітня, період перебування при владі Броніслава Комаровського характеризується як спроба перезавантаження стосунків з росією. Представники цієї партії багато років гальмували розслідування, намагалися уникнути «драми» між Польщею та росією і піти на зближення.

У 2010-2014 роках активно розвивалася співпраця Варшави й москви в сфері безпеки, зростала енергетична залежність і стиралися настрої засудження радянської доби в польській гуманітарній політиці. Коли росія напала на Україну в 2014 році, Дональд Туск публічно виступив проти занадто жорстких обмежень для режиму путіна. Тоді він заявляв, що «не хоче, щоб Польща брала участь в антиросійському хрестовому поході».

Сьогодні росія є державою-терористом, агресором, який починає несправедливі війни. Заперечувати цей факт означає знищувати свою репутацію. Нині практично всі європейські політики тією чи іншою мірою засудили російське вторгнення в Україну, проте ми маємо пам’ятати факти минулого і тих, хто сприяв посиленню росії.

Джерела:

https://www.tvp.info/59560217/raport-podkomisji-smolenskiej-antoni-macierewicz-mowi-o-publikacji-spoleczenstwo-zobaczy-kto-jest-wspolodpowiedzialny-za-ten-dramat

https://www.tvp.info/59529715/relacje-donalda-tuska-z-wladimirem-putinem-czy-platforma-obywatelska-prowadzila-prorosyjska-polityke-przyklady

 

 

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required