12 квітня 1994 року відновив роботу Університет «Острозька академія», правонаступник найстарішого в Східній Європі вищого навчального закладу. Саме цього дня 27 років тому Леонід Кравчук підписав указ «Про утворення Острозького колегіуму», а в грудні того ж року в закладі навчалися перші студенти.
Академія заснована в XVI столітті князем і православним меценатом Костянтином Острозьким. Тоді це був унікальний освітній заклад, який став центром науки й культури для православного люду. Викладачі й студенти академії були залучені до розвитку друкарської справи на українських землях (разом з видатним першодрукарем Іваном Федоровим). Тут була надрукована і знаменита Острозька Біблія.
Костянтин Острозький бажав захистити православних християн від окатоличення, проте його нащадки мали інші плани. Онучка князя обмежила фінансування академії (паралельно підтримуючи створення в Остозі католицького навчального закладу). У 1636 році академія була остаточно ліквідована, а її приміщення розібрані до цегли, з якої символічно побудували єзуїтський колегіум.
Відновлення Острозької академії припало вже на роки незалежної України. Сьогодні вона розташована в кількох корпусах, серед яких приміщення колишнього монастиря та жіночого училища. У 2000 році Острозька академія отримує статус університету, розширюється структура і можливості навчального закладу. Зараз він включає п’ять факультетів та окремий Інститут права.
Перезаснування вишу потребувало багато роботи і чималих ресурсів. В цьому процесі досить символічною була участь Києво-Могилянської академії. Колись у XVII столітті випускники саме Острозької академії розбудовували Києво-Братську колегію. В 1990-х вже працівники Могилянки допомагали відновити роботу академії в Острозі.
Острозька академія — це навчальний заклад з особливим християнським впливом та європейськими традиціями. Він відомий своєю доброчесністю та високим рівнем освітніх послуг. Вже багато років університет входить в рейтинг найбільш інноваційних і прозорих українських вишів.