Пам’ятник Лютеру у Вормсі

«На цьому стою і не можу інакше», – відомі слова Мартіна Лютера, які він вимовив у місті, про яке ми сьогодні трохи розповімо у нашій рубриці #календарРеформації. Ми звернемо увагу на місто, яке носить назву Вормс. Сюди у 1521 році був викликаний Мартін Лютер з приводу його нового вчення проти індульгенцій та папських постанов.

Він повинен був зректися своїх праць, але Лютер не тільки не зробив цього, а ще й проголосив, що таке зречення суперечитиме здоровому глузду та його сумлінню. Історія потім має цікавий розвиток, але ми зупинимося на одній місцевій пам’ятці, яка увіковічила ці події у вигляді масивної меморіальної композиції.

 

1
2 Ян Гус
3 Савонарола
4 Вальдо
6 Меланхтон
5 Вікліф
8 Філіп Великодушний Гессенський
7 Йоганн Рейхлін
9 Аугсбург
10 Магдебург
11 Шпайєр

На Лютерплаці у Вормсі ще у 1868 році був зведений комплекс з бронзових фігур. Його виконав дрезденський скульптор Ернст Рітшель та його учні: Адольф фон Дондорф, Йоганнес Шиллінг, Густав Кіц.
Композиція монументу складається з центральної скульптури Лютера, його захисників (Філіпа Гессенського та Фрідріха ІІІ Мудрого), а також деяких інших попередників та сучасників Лютера: П’єра Вальдо, Джона Вікліфа, Яна Гуса, Джироламо Савонароли, Йоганна Рейхліна та Філіпа Меланхтона.

Цікаво, що тут присутні і жіночі образи, проте вони зображують не самих жінок, а символізують три протестантські міста – Шпаєр, Аугсбург та Магдебург.

Саме місто Вормс є одним з найстаріших у Німеччині, тож тут чимало цікавих пам’яток історії, хоча велика їх кількість була знищена, зокрема під час Другої світової війни.

Фото: https://de.wikipedia.org/wiki/Lutherdenkmal_(Worms)

Сподобався матеріал?

Поділіться цiєю інформацією в соціальних мережах

Twitter Facebook In

Отримуйте найсвіжіші матеріали на імейл!

* indicates required